Datadisk přidává novou oblast do hry, novou postavu (křižák) a dalších 10 úrovní postavy. To znamená i nové předměty až do úrovně 70. Dříve bylo maximum jen 60. Navíc každé postavě přibil jedna aktivní dovednost, několik pasivních a jeden nový slot pro pasivní dovednost. Jinými slovy postava level 70 z datadisku je mnohem, mnohem silnější než postava level 60 z původní vanilla verze.
Prvně značným změnám v nové verzi 2.0.1 doznali všechny skilly postav a to nejenom po stránce balancování hodnot. Například poison hydra nejvíc OP skill wizarda byl nahrazen ohnivou hydrou. Druhou velkou viditelnou změnou doznala obtížnost hry. Nyní šlo hrát už od začátku na libovolnou obtížnost a staré obtížnosti byly nahrazeny novou a širokou škálou (normal, hard, expert, master, torment 1 až 6). Obtížnost šlo měnit a odemknout mnohem snadněji než dříve. Nově také bylo možnost hrát tzv. adventure mod, který byl navržen pro ty co už dohráli kampaň. Velkou změnou pak mnohé nové typy skřetů s předměty a nová varianta legendárních předmětů tzv. antické, které jsou o třicet procent silnější než běžné legendární předměty. Důležitou změnou byl revoluční Loot 2.0, ten znamenal úplné předělání předmětů. Spolu s odstraněním kontroverzní online aukce předmětů, Blizzard usnadnil získávání legendárních předmětů. Také došlo k lepšímu vyvážení předmětů, aby byly legendární a sadové předměty použitelné.
Netřeba vyjmenovávat všechny změny postupně, protože jsem se ke hře vrátil až když už prošla několika inkrementálními změnami.
Další důležitou změnou a aktuální end-game obsah zahrnoval takzvané rifty. Což není nic jiného než náhodně vygenerované série úrovní. Hra rozlišuje tzv. "Naphalem Rift" (žluto-oranžový), který odpovídá zvolené obtížnosti. Cílem je zničit strážce riftu, který se objeví jakmile se naplní indikátor. Ten se plní zabíjením monster. Zabitím elitní skupiny monster poskočí výrazně rychleji. Ze strážce Naphalem riftu může vypadnout kámen, který slouží pro vstup do tzv. "Greater rift" (fialový). V tomto druhém riftu se dají získat a vylepšovat speciální kameny (Legendary Gem), které lze vložit do prstenů a amuletů. Je celá škála těchto kamenů a některé mají zajímavé vlastnosti posilující herní postavu.
S příchodem verze 2.3 doznali rifty zásadní změnu. Dříve vstup do Naphalem Riftu vyžadoval žlutý token, který se dal získat splněním úkolů adventure módu. Ten už není potřeba. Velkou proměnou bylo zavedení Kanai Cube, což je Diablo 3 obdoba Horradric Cube z předchozího dílu. Ta přidala množství velmi užitečných receptů na výrobu předmětů, resetování vlastností, atd. Kromě toho s ní přišel i systém extrakce vlastností legendárních předmětů. Tyto vlastnosti jsou rozdělené do tří kategorií zbraně/ofenzivní, zbroje/podpůrné a prsteny/amulety. Z těchto vyextrahovaných vlastností si lze vybrat v každé kategorii jednu a aktivovat ji pro postavu, bez toho aniž by postava musela onen předmět na sobě mít. Další velmi zásadní změnou bylo rozšíření škály obtížnosti, protože Torment 6 obtížnost byla už příliš lehká. Byly zavedeny nové vyšší obtížnosti Torment 7 až 10.
Kromě těchto změn Blizzard zavedl takzvané sezóny. Sezóna probíhá určitou dobu (pár měsíců). Sezóna se hraje vytvořením nové postavy označené jako sezónní. Na začátku začínáte zcela znova a nemůžete použít nic z nesezónních postav. Hru pak hrajete poměrně normálně v adventure módu, ale navíc můžete plnit speciální sezónní úkoly. Za jejich splnění se odemknou různé kosmetické vychytávky. Ale to není to nejdůležitější. V sezóně bývají nové zbraně a předměty, které se promítnou do normální hry po skončení sezóny, kdy jsou sezónní postavy přetransformovány na nesezónní a všechny zkušenosti a obsah truhly jsou sloučeny.
Takové normální farmaření na obtížnost Torment 10 (nově od verze 2.3) |
Dříve bych asi nikomu nedoporučoval Diablo 3, ale dnes je to poměrně solidní hra. Uvidíme jak se bude dále vyvíjet v budoucnosti.