2011/11/20

내게 거짓말을 해봐 (Nae-ge Geo-jit-mal-eul Hae-bwa) - Lie to me

Lie to me je romantické a komediální korejské drama. Celá série má 16 dílů. Hlavní hrdinkou příběhu je Gong Ah Jung, mladá svobodná sedmadvacetiletá úřednice na ministerstvu kultury. Hlavním hrdinou je Hyun Ki Joon CEO luxusního hotelu "World" a dědic rodinného finančního impéria. Jejich život je obrácen vzhůru nohama zdánlivě banální lží, že jsou manželé.

Hlavní hrdinové:   Gong Ah Jung a  Hyun Ki Joon
Spoiler (první epizoda) 
Po katastrofálním fiasku mítinku zahraničních diplomatů zapíjí Gong Ah Jung své rozhořčení v jednom klubu. Zde její opilecké počínání začne sledovat mladík jménem Hyun Sang Hee, poté co Gong Ah Jung zařve na celý klub, že je tam strašný rámus. Jakmile Hyun Sang Hee spatří svého bratra, který se ho vydal do klubu hledat, rychle uteče pryč a vezme sebou omylem i výpověď, kterou Gong Ah Jung sepsala v opilosti na papírový ubrousek. Ta se za ním okamžitě vydá. Shodou okolností upadne do bezvědomí v náručí Hyun Ki Joon, staršího bratra  Hyun Sang Hee. Ten ji chtě nechtě vezme do nemocnice. Tam počká až do druhého dne, doufajíce, že Gong Ah Jung bude vědět, kde se ukrývá jeho mladší bratr (vrátil se zrovna zpátky do vlasti ze zahraničí).

Později Gong Ah Jung se náhodou setká se svojí dávnou "kamarádkou" Yoo So Ran v kadeřnictví, kam přišla  Ah Jung  změnit svůj účes "k nepoznání" po celonárodním trapasu na mítinku. Její "kamarádka" si vzala za manžela její první lásku. Ve skutečnosti je přesvědčena o své nadřazenosti a lepší pozici vůči Gong Ah Jung. Když otevřeně řekne, "Gong Ah Jung, nemůže být přeci vdaná", uchýlí se Ah Jung ke lži a předstírá telefonát s manželem. Yoo So Ran tomu nechce věřit.

Yoo So Ran
Později se Gong Ah Jung vydá za Hyun Ki Joon, aby mu uhradila peníze za nemocnici kam ji odvedl, přestože ji jasně řekl, že žádné peníze zpět od ní nechce. Hyun Ki Joon je CEO luxusního "World" hotelu a pochází z velmi bohaté rodiny. Gong Ah Jung mu chce předat peníze než se však k němu stačí přiblížit přichází na scénu žena, kterou mu dohazuje jeho teta, jako potencionální manželku. Gong Ah Jung  je sleduje z zpovzdálí a čeká, až žena odejde. Jenomže pak sama nešťastně upadne a Hyun Ki Joon si toho všimne. Gong Ah Jung je to tak trapné, že raději předstírá bezvědomí. On si toho všimne a odnese ji pryč, aby nebudila rozruch v jeho hotelu.

Náhodou je spatří jiná kamarádka Gong Ah Jung. Zeptá se číšníka, který ji na otázku co se stalo odpoví, že ta žena se polila rajčatovým džusem. Kamarádka tomu nemůže uvěřit lapajíce po dechu a běží to říct ostatním.

V jednom starém domě se tato druhá kamarádka setká s ostatními svými kamarádkami mezi které patří i Yoo So Ran. Ta zrovna vyzvídá zda se Gong Ah Jung skutečně provdala. Ostatní nic neví. Avšak nově příchozí svědkyně událostí v hotelu má okamžitě jasno. Ředitel hotelu Hyun Ki Joon je onen tajemný manžel Gong Ah Jung. Od této chvíle se tato informace šíří lavinovým efektem všech drbů. Od té doby Yoo So Ran bledne a její zdravotní stav se náhle zhorší. :-D

Yoo So Ran se právě dozvěděla, že manželem její kamarádky je hezký, úspěšný a bohatý muž
Hyun Ki Joon je v závěru na golfovém hřišti zaskočen rozhořčenou reakcí jeho známosti, když se s ním odmítá dál bavit, protože ji zneužil jako krytí proti své tetě. Nakonec ho dorazí jeho kamarád, který k němu přichází se slovy: "Hej, dlouho jsme se neviděli. Proč jsi nám neřekl, že si se oženil."

A tak se začíná šílená spirála neuvěřitelných zvratů a komických situací.

Konec spoileru

Lie to me je prvotřídní komedie s mixem romantiky. Doporučuji všem ke sledování, už dlouho jsem se u žádného seriálu tolik nezasmál. Asi první třetina je výborná komedie poté se seriál přepne do vážného romantického módu. K tomu všemu je prvotřídní soundtrack samozřejmostí.

2011/11/17

プリンセスチュチュ(Princess Tutu)

昔々一人の男は死にました。男の仕事はお話を作って語るでしたが、死には逆らえません。男の最後のお話は美しく勇敢な王子が悪賢い大鴉対峙するでした。けれどももう永々に戦いの決着尽きません。「こんなのやだ」大鴉が叫びました。 「こんなのやだ」 勇敢な王子も叫びました 。大鴉はお話の中から逃げまし、王子もそれも追いかけました。そして王子は自分の心臓を取り出し、禁断の力を使って、大鴉を封じたのでした。その時「これはいい」死んだはず男はどこかから呟きました。

Transkripce:
Mukašimukaši hitori no otoko wa šinimašita. Otoko no šigoto wa ohanši o cukutte kataru dešita ga, ši ni wa sakaraemasen. Otoko no saigo no ohanaši wa ucukušiku yuukan na ouji ga warugašikoi Ougarasu taidži suru dešita. Keredomo mou eiei ni tatakai no keččaku cukimasen. "Konna no jada!", Ougarasu ga sakebimašita. "Konna no jada!", yuukan na ouji mo sakebimašita. Ougarasu wa ohanaši no naka kara nigemaši, ouji mo soremo oikakemšita. Sošite ouji wa džibun no šinzou o toridaši, kindan no čikara o cukutte, Ougarasu o fuudžita no dešita. Sono toki "Kore wa ii" šinda hazu otoko wa dokoka kara cubajakimašita.

Překlad (volně):
Kdysi dávno pradávno zemřel jeden muž. Ten muž se živil vyprávěním příběhů, které napsal, ale smrt si nedá poručit. Jeho poslední příběh byl o krásném a odvážném princi bojujícím proti vychytralému zlému Havranu. Ale jak tento boj dopadne se nikdy už nerozhodne. "Takhle ne!", vykřikl Havran. "Takhle ne!", také vykřikl princ. Havran utekl z příběhu a princ ho následoval. A poté princ použil zapovězené síly, vyjmul vlastní srdce a uvěznil Havrana. V tu chvíli muž, který musel být už mrtvý, odněkud tiše zamumlal: "To je dobré".

Těmito slovy se začíná příběh japonského anime* Princess Tutu (プリンセスチュチュ čti: Purinsesu Čuču) neboli "Princezna Čuču". Musím konstatovat, že jde o příběh v pravdě mistrovský. Žánrově se jedná o fantasy pohádku. Kromě silné inspirace z pohádek od evropských velikánů toho to žánru (např: Hans Christian Andersen) je do celého výpravného stylu zakomponován tanec - balet. Nejsem velký příznivec klasické hudby a zvláště balet je pro mě nuda s velkým N. Avšak tento pro anime atypický prvek je sladěn perfektně s příběhem. Pokud se vyznáte v klasické hudbě jistě poznáte hudbu z nejrůznějších baletních děl (např: Louskáček, Labutí Jezero, apod.)

あひる - Ahiru
Hlavní hrdinkou toho anime je Ahiru. Ahiru je jenom ahiru (あひる 鶩) - japonsky kachna. Přesto touží vrátit úsměv na tvář prince, kterého jako obvykle sleduje na jezeře tančit. Tu uslyší tajemný hlas a pak se před ní objeví podivný tajemný muž. V tu chvíli se dívka jménem Ahiru probudí a spadne z postele. Jakmile zazní zvon vyběhne ze studentských kolejí a honem do baletní školy, několikrát se zasní při myšlence na spolužáka jménem Mjuuto. "Je jako princ", myslí si Ahiru. Navíc Mjuuto umí krásně tančit oproti tomu Ahiru je na tanec levá a její tanec připomíná kachnu. Ve škole se Ahiru učí baletu spolu s dalšími dívkami pod dohledem učitele Kočky** (Neko-sensei). Neko-sensei je komická postava celé série.

プリンセスチュチュ - Princezna Čuču
V okamžiku, kdy Myuuto vpadne z okna svého pokoje v nejvyšším patře kolejí přímo před očima Ahiru, se rudý medailon Ahiru rozzáří a ona se promění v Princeznu Čuču. Poté co je Myuuto zachráněn se ji zeptá, "Kdo jsi?" Ahiru však zaváhá a nakonec se z jejích úst ozve místo slov jen kváknutí kachny. Ahiru v ten okamžik uprchne a po několika stech metrech se promění v kachnu.
Všechny tyto události zaujatě odněkud sleduje onen tajemný muž. Není to nikdo jiný než Drosselmeyer (ドロッセルマイヤー) autor příběhu "Princ a Havran". Celý příběh však teprve začíná.

DVD promo video na youtube s anglickými titulky zde a bez titulků zde.

Dál již nebudu raději rozvíjet děj, který není zdaleka tak jednoduchý jak se po shlédnutí několika prvních dílů může zdát. Princess Tutu je skvělá a zajímavá fantasy pohádka s vtipem, romantikou, neotřelým výpravným stylem a zajímavým dějem. Rozhodně doporučuji ke sledování je to nadprůměrné anime. Jako vždy připomínám, že se vyplatí sledovat anime v originálním japonském znění.
猫先生「このアニメを見ないと私と結婚してもらいます」
Neko-sensei: "Pokud nebudete sledovat toto anime, pak se s vámi ožením."
(Parafráze oblíbené hlášky učitele tance)
* anime - animovaný seriál
** neko - japonsky kočka, zde jsem si dovolil překlad jména. Při pohledu na obrázek je každému jasné proč. :D

2011/11/09

日本語(Japonština) díl 18. slovesa minulý čas

Další díl japonská slovesa se bude zabývat minulým časem sloves - nebude se v něm opakovat princip časovaní přídavných jmen typu "i" (viz. článek o přídavných jménech zde). Pokud nejsou některé pojmy jasné jsou vysvětleny v předchozích dílech.

Pozn.: Připomínám japonská slovesa nerozlišují osoby. Proto volnější překlad do češtiny. Opět budu využívat japonského (romadži) přepisu pro kořeny sloves.

Minulý čas pro formální tvar sloves
Koncovka formálního tvaru masu (ます) se upraví na koncovkou mašita (ました). Platí pro všechny skupiny sloves.

Příklady:
見ます → 見ました
mimasu → mimašita - díval (jsem) se

遊びます → 遊びま した
asobimasu → asobimašita - hrál (jsem) si

来ます → 来ま した
kimasu → kimašita - přicházel

Zápor v kombinaci s minulým časem (formální) je tvořen dvěma slovy a to slovesem v záporném tvaru a tzv. sponou desu (です).

見ません → 見ませんでした
mimasen → mimasen-dešita - nedíval (jsem) se

Minulý čas pro neformální tvar sloves
1. skupina ičidan (一段) slovesa
Minulý čas se vytvoří přidám koncovky ta (た) ke kořeni slovesa.

Příklady:
見る → 見た
miru → mita - díval (jsem) se
食べる → 食べた
taberu → tabeta - jedl (jsem)

2. skupina godan (五段) slovesa
Minulý čas u této skupiny je mnohem složitější než tvary v předchozích dílech (neminulý čas, zápor).

Příklady:
書く → 書いた
kaku (ka-ku) → kaita (ka-i-ta) - psal

漕ぐ→ 漕いだ
kogu (ko-gu) → koida (ko-i-da) - řadil

貸す → 貸した
kasu (kas-u) → kašita (kas-i-ta)- půjčil (někomu)

待つ → 待った
macu/matsu (mat-u) → matta (mat-ta) - čekal

死ぬ → 死んだ
šinu (sin-u) → šinda (sin-da) - umřel

遊ぶ → 遊んだ
asobu (asob-u) → asonda (aso-n-da) - hrál si

飲む → 飲んだ
nomu (nom-u) → nonda (no-n-da) - pil

帰る → 帰った
kaeru (kaer-u) → kaetta (kae-t-ta) - vracel se

洗う → 洗った
arau (araw-u) → aratta (ara-t-ta) - myl

Z tvarů těchto sloves lze utvořit několik logických pohledů.

Za prvé podle znělosti koncovky:
1) neznělá ta ( た ) - ku, su, tsu, ru, u
2) znělá da ( だ ) - gu, bu, mu, nu

Znělá koncovka se "přenáší" z neminulého času (slovníkového tvaru) do minulého času tj. da (だ) bude vždy pro slovesa godan končící ve slovníkovém tvaru na znělou souhlásku. Navíc bude také pro slovesa, kde se před koncovkou minulého času objeví japonské n (ん).

Za druhé podle hlásky před koncovkou ta/da:
1) い - i pro slovesa s koncovkou ku, gu, su
2) っ - t tj. (malé cu) pro slovesa s koncovkou tu (cu), ru, u
3) ん - n pro slovesa s koncovkou nu, bu, mu

Každá koncovka je tvořena trochu jinak a je potřeba se to naučit a na trénovat. Snadno se lze splést. Například minulý čas slovesa koupit a psát:

買う → 買った | 書く → 書いた

kau → katta | kaku → kaita

Pokud v minulém čase i nahradíte t, pak místo "napsal" bude "koupil" a to je velký rozdíl. V japonštině je každé "písmenko" tedy každá hláska důležitá.

3. skupina nepravidelná slovesa
Tato skupina obsahuje jediná dvě nepravidelná slovesa, které zná japonština. Jejich tvar se různě mění, a proto je nutné si tyto tvary zapamatovat a nejdou snadno odvodit jako u předchozích skupin.

する → した
suru → šita - nedělal

来る → 来た
kuru → kita - přicházel

Záporný tvar v minulém čase všech skupin neformálních sloves je tvořen časováním záporné koncovky obdobně jako u přídavných jmen typu i.

遊ばない → 遊ばなかった
asobanai (asob-a-nai) → asobanakatta (asob-a-nakatta)

2011/11/05

Rage recenze

Tak jsem dohrál Rage cca. po 12 hodinách čistého herního času, při poctivém plnění všech postranních úkolů a po dokončení všech závodů.


Pokud jde o grafiku tak scenérie hor a skybox* je nádherný, ale textury při pohledu z blízka jsou několik let pozadu a odpovídají době, kdy se hra začala vyvíjet. To bych tvůrcům nevyčítal. Daleko větším a prvním pochybení je technická stránka hry, kdy po vydaní je hra pro PC zcela defektní. Výrobce okamžitě zmobilizoval všechny síly a vydal hotfix, který opravuje nejzávažnější chyby. Na internetu se objevili i návody na konfiguraci parametrů hry pro nejlepší požitek ze hry - doporučuji použít. Dokonce i tvůrci ovladačů grafických karet přiložili svoji ruku k dílu a jak nvidia tak i ATI respektive AMD vydali urychleně ovladače se speciální podporou i pro Rage. Ale pořád to není úplně stoprocentně bez problémů.

Bohužel dlouholetá zkušenost se jen potvrzuje. Výrobci softwaru Microsoft a vývojáři her preferují platformu Intel a nvidia. Zejména nvidia, která je stabilnější v počítačových hrách, přestože může být dražší než konkurence, v praxi se vyplatí.


Tvůrci Rage si dali ambiciozní cíl. Bohužel, tento cíl byl zbytečně až příliš ambiciozní. Chtěli vytvořit co nejrealističtější zážitek post-apokalyptického světa. Obohatit akční FPS o další aspekty pro lepší iluzi tohoto světa. Bohužel, protože hra je "od všeho trochu a dohromady nic pořádně". Proto není problém narazit na ohlasy: "hra je příliš málo RPG (Borderlands je lepší)". Já si naopak myslím, že hra zbytečně ochuzuje FPS požitek zbytečnými herními elementy, které herní prožitek nezlepšují a spíše naopak ho kazí. Hra je stejně prakticky lineární a často je hráč nucen zbytečně přebíhat z místa na místo. Mini-hry ačkoliv některé jsou trochu zábavné, také nejsou tou přidanou hodnotou, kterou bych u FPS hry od id očekával.
Dalším problémem je, že tato hra je až příliš ovlivněna současnými herními trendy. Například samo-uzdravování místo lékárniček a samotná obtížnost hry. Pokud patříte mezi ostřílené hráče, pak nightmare je ve skutečnosti normal. Přestože se hra snaží budit iluzi rozlehlosti, to se jí po vizuální stránce daří, z pohledu praktického velmi záhy zjistíte jak je celý herní prostor stísněný. Ve srovnání hratelnosti Rage je slabší než jeho předchůdci Quake 4, skvělá a zábavná akční hra, a Doom 3, se skvělou hororovou atmosférou a příběhem. Největším zklamáním je pak závěr celé hry, kde není žádný hlavní boss. Samotný příběh je značně chatrný (zejména ve srovnání s Quake 4 a Doom 3).


Abych nebyl jenom negativní, tak samotné střílení a zbraně jsou udělané velmi dobře. Nejlepší je bezpochyby klasická brokovnice. Navíc ke zbraním jsou i různé módy střelby, použitím jiných nábojů. Klasickou výbavu granátů doplňují ještě výbušná autíčka na dálkové ovládání, statické turrety a bojový robůtek připomínajícího pavouka. Nejoriginálnější zbraní jsou mind control bolts (šipky ovládající mysl). Pomocí nich lze udělat z nepřítele živou časovanou bombu na dálkové ovládání. Zbraní je velmi mnoho a většinu ani nevyužijete respektive nic nenutí hráče je využívat. Nepřátelé jsou dobře vytvoření, ale na můj vkus je variací a druhů bohužel málo. Jejich inteligence není nijak závratná a největším nebezpečím jsou rychlí nebo obrnění protivníci a na ty nenarazíte zase až tak často. Velkým plusem je možnost si hru uložit (téměř) kdykoliv hráč chce. Tak je to správně, zde hra vybočuje z trendu odporných autosave a check-pointů ve FPS hrách.

Pokud uvažujete o koupi Rage tak doporučuji počkat až vyjde pořádný patch a počkat až cena půjde dolů. Rage není hratelností nadprůměrná hra, aby dokázala v hráči vyvolat chuť si celou hru projít znovu.

*skybox - je technický termín pro objekt (krychli) simulující pomocí textury (obrázku) otevřený svět pro pohled z uzavřeného herního světa.