2012/03/10

Kingdoms of Amalur: Reckoning

Moje první postava lvl 1 na začátku hry
Kingdoms of Amalur: Reckoning už mám celé odehráno a to přesně za 79 hodin a 30 minut čistého času při plnění všech postráních úkolů a prolezení celé mapy. Můj první build, čistě "finesse" třída, je zlodějka assasin level 40. Je to maximum a dosáhl jsem ho asi 8 hodin před koncem hry v oblasti Alabstra.
Z mého pohledu je to skvělá akční RPG se skvělou hratelností, grafika není fotorealistická, ale mě osobně se tento styl líbí.
Obvykle spíš hraji jako první za třídu válečník. Pořádnou obou-ruční zbraň do ruky a co nejvíc do síly a poškození (maximum damage). Už jsem také paralelně vytvořil postavu této třídy a hrát za válečníka je o dost jednodušší než za zloděje. Na druhou stranu pokud se zloděj přiblíží ke svému protivníkovy je většinu schopen zabít jedním úderem - sneak attack.
Skvělé na Kingdoms of Amalur je velká možnost svobody, že se můžete přepnout do hostile módu a pobít celou vesnici. Tím se ale můžete připravit o cenné zdroje, jakými jsou například obchodníci. V jednom úkolu jsem zabil jednu NPC postavu, která chtěla zlato za část magické hole a to jsem jí nechtěl dát. Také lze okrást prakticky téměř kohokoliv. S finesse buildem na vyšším levelu je k dispozici smoke bomb,  pomocí  které lze se stát na chvíli neviditelným. Pak lze vesele krást bez odhalení. Protože, když provádíte takové věci, místním lidem a strážím se to nelíbí. :-)

O několik hodin později cca lvl 13
Některé úkoly dávají možnost volby, obdobně jako v mass effectu, která má reálný vliv na výsledek a případné další úkoly. Přesto je možnost volby značně iluzorní, ale to není nic tak neobvyklého.
Celý svět je, ačkoliv zpočátku to tak vůbec nevypadá, poměrně rozsáhlý a rozdělený do uzavřených oblastí propojených silnicemi. Tyto oblasti jsou pak ve větším celku, který tvoří dané prostředí. To znamená, že prvním velkým celkem je lesnaté prostředí, které je tvořeno asi šesti menšími uzavřenými oblastmi. Tvůrci také velmi prozíravě umožnily cestovat hráčům pomocí mapy. Jakmile postava objeví významný bod (město, vchod do podzemí), pak se na něj může bleskově přesunout a nemusí pobíhat sem a tam zbytečně. Odstrašujícím proti příkladem je Sacred 2, kde je všechno ... daleko a celou hru pobíháte a bojujete strašně monotóniím způsobem.
Poslední quest za frakci House of Ballads - v setové zbroji House of Ballads
Postavě lze dát schopnost detect hidden, ta odkrývá tajné truhly a dveře na mapě. Navíc také umožňuje například poznat lež v dialogu, respektive otvírá nové možnosti v dialozích.
Styl boje připomíná více akční hry a to jenom dobře. Není to jenom jednoduché máchnutí mečem, nebo použití skillu. Připomíná mi to Batman: Arkham Asylum. Obdobným způsobem lze používat různá komba. Pro každý typ povolání jsou tři typy zbraní. Válečník má meč, obří kladivo a velký obou-ruční meč, zloděj dýky,  faeblades a luk, naproti tomu kouzelník vládne magickými holemi, hůlkami a chakrams.  Hra obsahuje i hodně tradiční RPG věci, jako alchemy, crafting a sagecraft. Pokud má postava příslušné schopnosti, lze vyrábět vlastní předměty, míchat a experimentovat s lektvary a vytvářet vlastní kameny pro socket předměty. Stejně tak množství a typy předmětů od obyčejných po unikátní a sadové.
Fanatická sekta mágů na poušti. (lvl 23)
Za splnění úkolů pro frakce se nejen lze stát plnohodnotným členem dané skupiny, ale odměnou je také karta osudu, která posiluje schopnosti postavy. Celý příběh hry je klasické "zachránit svět", ale příběh není to nechytlavější na Kingdoms o Amalur. Je to skvělá hratelnost a plynulý průběh a to si drží hra až do konce.  Jako mínus vidím omezení postavy na lvl 40, protože pokud hrajete poctivě dosáhnete tohoto levelu ještě hodně před koncem hry a tím klesne motivace, pouštět se do šarvátek s obyčejnými protivníky. Mezi nejtěžší úkoly jednoznačně patří úkoly typu najdi někde v dané oblasti nějaké věci.
V oblasti Mal-Shire (lvl 38)
Už jsem začal hrát za další postavu znovu a zatím mě to baví. Zatím se zdá jako nejjednodušší a nejsilnější build válečník.  Někdo řiká, že za 50 euro na Steamu je to drahá hra. Za sebe říkám, že těch 50 euro si rozhodně zaslouží.
Podzemní oblast před finální bitvou (lvl 40)

Žádné komentáře: