2012/09/06

美少女戦士セーラームーン(Bishoujo Senshi Sailormoon)

Bišódžo senši Sailormoon (美少女戦士セーラームーン) je populární romantická fantasy komedie. Protože se jedná o šódžo* mangu respektive anime, neočekávejte velkolepé akční souboje, hektolitry krve, apod.

Viděl jsem všechny díly a přečetl jsem celou sérii mangy v originále (re-edici).

Hlavní hrdinkou je čtrnáctiletá Tsukino Usagi** (月野うさぎ). Dalo by se říci, že vlastně nic pořádného neumí. Spíše naopak ve škole má špatné známky, je nešikovná, ubrečená a kromě lenošení, hraní her nebo čtení mangy nic ani nedělá.
Jednoho dne doslova zakopne o zvláštní černou kočku s půlměsícem na čele. Toho dne večer se pak kočka objeví v jejím pokoji a promluví k ní. Představí se jako Luna a dá Usagi brož. Pak se zmíní o podivných událostech v Tokiu, kde se příběh odehrává. Pověří Usagi úkolem, bojovat proti "nepříteli", shromáždit "spojence" a především najít princeznu. Díky broži se Usagi může změnit v bojovnici Sailormoon (viz. název).  Vzápětí uslyší volání své spolužačky a kamarádky, kterou napadlo jakési monstrum v klenotnictví její matky. Usagi se jako Sailormoon vydává zachránit, zde se také setká s tajemným maskovaným mužem. Čtenář pozná okamžitě jeho identitu, protože to není nikdo jiný než Čiba Mamoru, na kterého Usagi několikrát náhodou narazí. Poprvé ho trefí omylem odkopnutou botou.
Asi není pro nikoho překvapením, že Usagi postupně získá spojence a více než to přátele a svého prince na bílem koni. To vše na pozadí bitev se silami zla.

Postavy 2. série - 月野うさぎ、ちびうさ、木野まこと、水野亜美、火野レイ、愛野美奈子、

漫画(Manga) vs Anime

Anime a manga se v některých aspektech značně liší. Finále poslední série anime je troufám si tvrdit zcela odlišné. Manga je více zaměřená na romanci a vztahy (přátelské) mezi postavami a jejich individuální životní problémy. V tomto směru je manga o hodně lepší a hlavně závěrečné finále (Sailor Stars) je smysluplnější než v anime. Co se mi, ale líbí na anime je náprava některých nepřátel včetně jednoho hlavního. To v manga verzi není. V tomto směru je Sailormoon jediné anime, které znám, kde dobro vítězí nad zlem svojí podstatou a zasahuje i nitro svých nepřátel a mění je. Existuje také live-action verze tj. hraná adaptace s živými herci. Tato verze odpovídá první sérii anime, ale hlavním dějem je hodně odlišná jak od anime tak i mangy.

 セーラームーン  Sailormoon 1. série

Anime

Anime je rozděleno do pěti sérii s celkem dvě stě díly. Anime se také může pochlubit skvělým a bohatým soundtrackem převážně klasické hudby. Pro mě je z originálního soundtracku nejlepší úvodní píseň k poslední sérii Sailor Star Song a těžce romantické píseně Watašitači ni naritakute (私たちになりたくて) a Moonlight Destiny. Jako vždy doporučuji se vyhnout anglickému dabingu. Přestože anglický dabing není tak strašný jako u Dragonballu vyskytují se zde obdobné chyby. Za prvé závažné chyby v překladu. Například zatímco hlavní padouch v anglickém dabingu hovoří o ovládnutí světa v originále pouze hovoří o uskutečnění své msty a vláda nad světem ho evidentně příliš netrápí. Za druhé intonace hlasů je až přespříliš odlišná. V anglické verzi mají dívky příliš pištivé hlasy a hlavní hrdinka Usagi má naopak hlas chraplavý. Téměř přesně opačně proti originálu. Nemluvě o tom, že Usagi přejmenovali. Asi nejlépe nadabovaným hlasem do angličtiny je postava královny Nehelenia ve čtvrté sérii SuperS. Ačkoliv potom i tato postava působí odlišným dojmem.Sailormoon je údajně nejznámější anime vůbec. Vznikla celá řada jeho klonů. Nesmazatelným způsobem se zapsalo do historie anime. V podstatě definovalo žánr anime mahó-šódžo (魔法少女) do podoby jak ho známe dnes. Dnes už patří ke klasickým dílům a rozhodně stojí zato vidět.

* 少女 (šódžo) - (japonsky: dívka) je manga s tématikou zaměřenou pro dívky
** Zde jsem si dovolil použít Hepburn místo českého přepisu, protože to vypadá lépe.

Žádné komentáře: