2008/05/30

DEATH NOTE デスノート

Je psychologický thriller s prvky nadpřirozena, který rozhodně stojí za to vidět. Samotný příběh byl zpracován jako manga, anime a dvojdílný hraný film. Než budu pokračovat popisem příběhu raději předesílam, že to není nic pro děti a slabší povahy. Děj filmu se trochu liší od anime.Popis příběhů podle anime:
Hlavním hrdinou je Jagami Light [夜神月], student posledního ročníku střední školy. Kromě toho že je velmi inteligentní a premiant je naprosto znuděný životem studenta. Jednoho dne když znuděně vyhlíží z okna uprostřed vyučování si všime knihy padající z nebe. Po škole se vydá knihu prozkoumat. Objeví velký notes s černými deskami, na kterém je napsáno DEATH NOTE. Ze zvědavosti otevře první stránku a čte: "The human whose name is written in this note shall die."
(Člověk jehož jméno je zapsáno do tohoto sešitu zemře.) Přestože mu něco takového připadá hloupé sešit si ponechá. Zatím netuší, že sešit byl záměrně odhozen Rjuukem, znuděným 死神 (Šinigami - duchové nosící smrt - smrtka).

Light jentak napíše do sešitu jméno muže u fotografie v televizi, který drží rukojmí v nějaké škole. viz. pravidlo 2: "This note will not take effect unless the writer has the subject's face in their mind when writing his/her name. Therefore, people sharing the same name will not be affected". (Nebude to fungovat pokud pisatel nebude myslet na tvář dotyčného ve chvíli kdy píše jeho/její jméno. Tudíž lidé stejného jména nebudou ovlivněni.) Ten zemře po 40 sekundách na infarkt, jak je napsáno u dalšího pravidla v sešitě: "If the cause of death is not specified, the subject will simply die of a heart attack".

Light se rozhodne sešit použít k zabíjení zločinců, tak aby každý poznal, že je zde někdo, kdo zabíjí zločince jednoho po druhém. Jako člověk vlastnící DEATH NOTE může vidět Rjuuka, kterému sešit patřil. Ten se drží na blízku Lighta a s pobavením sleduje jeho počínání. Light jde tak daleko ve svém smýšlení,  že chce nastolit ve světě nový pořádek. Kde on bude jako Bůh.

Tak se zrodí tajemný mstitel, kterému lidé říkají キラ (kira -> killer -> zabiják). Policie začne tyto úmrtí respektive vraždy vyšetřovat.  Do čela vyšetřování se postaví tajemný vyšetřovatel "L", který skrývá svoji pravou podobu. Ten se stane rovnoceným soupeřem Lighta.
Příběh od této chvíle dostává strmý spád, protože kira (light) začne zabíjet i policisty, agenty a kohokoliv kdo mu stojí v cestě. Jedná naprosto ďábelsky - chladnokrevně, velmi inteligentně a přesvědčivě, aby se zbavil svých pronásledovatelů je ochoten udělat cokoliv. Navíc jeho otec je také hlavním detektivem pracujícm na případu "kira". Jeho hlavním cílem se stáva "L" musí tedy získat jeho pravé jméno.

Dál už nebudu raději více prozrazovat a co více říci než, že rozhodně patří do top 10 anime.

Žádné komentáře: