2010/01/06

聖闘士星矢(Saint Seiya)


Další článek speciálně na téma anime (japonských animovaných seriálů). Tohle anime je podle mého názoru něco jako Lord of the Rings (Pán prstenů) - neotřelostí a originalitou příběhu - mezi anime seriály. Tento seriál, podobně jako několik dalších vynikajících mistrovských počinů na poli příběhů, je z počátku poněkud nesrozumitelný a je potřeba se přenést přes několik dílů, než se divák plně zorientuje v příběhu. Celá série má téměř 150 dílů, pokud započítám i navazující OVA*.
Ještě nesmím zapomenout zmínit mangu, která se liší. Příběh mangy je více konzistentní v průběhu rozvíjení děje (okolností hlavních postav) a více zaměřený na jednotlivé souboje. Některé vedlejší události se liší a jiné chybí nebo naopak jsou pouze v manga komiksu. Celkově má manga lepší a srozumitelnější dějovou linii, ale akční scény jsou vždy lepší na videu za zvukového doprovodu.

Kdo je to tedy ten "Saint Seiya"? Seiya je jméno hlavního hrdiny celého příběhu respektive jedné z hlavních postav celé série. "Saint" je anglicky "svatý" a v tomto případě přesněji podle významu kandži znaků** je přesnější překlad "svatý bojovník". Tito "svatí bojovnící" - "Saint" povstanou v dobách krize, kdy zlo chce zachvátit svět, aby bránili právo a spravedlnost po boku bohyně Athény.
Čtete správně celý příběh vychází hlavně z řeckých antických pověstí. Ne nadarmo je Athéna bohyně vítězství, a proto hlavní hrdinové zvítězí proti přesile nepřátel, kteří rozhodně nejsou žádná ořezávátka. Rozhodně se ale nejedná o povrchní řežbu ve stylu akčních amerických filmů. Přestože celý příběh je na první pohled podivnou směsicí antických a jiných pověstí zasazených do současného světa a prvků východních náboženství a filozofií, všechno dohromady perfektně ladí a vytváří nadčasové mistrovské dílo v symfonii na klasické téma dobro vs. zlo nepochybně v jednom z nejlepších zpracování. To vše je doplněno skvělým hudebním doprovodem, což je pro všechny anime na této úrovni de facto standard. Doporučuji nejprve shlédnout (v originálním znění), protože následující odstavce zabrousí do děje tohoto vynikajícího seriálu.

(následující odstavce obsahují Spoiler)

Zpátky ale k samotnému ději anime.
Seiya je sirotek stejně jako ostatní chlapci, které si postarší a zámožný pan Kido vybral pro zvláštní poslání. Proto je tvrdě trénuje a později je pošle trénovat na různá místa po celém světě, aby se z nich nakonec stali "Saint" bojovníci. Většina chlapců z toho není příliš nadšená, ale mnozí mají své důvody proč chtějí splnit tento úkol.
Seiya je poslán trénovat do Athén v Řecku přímo do svatyně odkud mají "Saint" svůj původ. Pokud Seiya uspěje, starý Kido mu prozradí co se stalo s jeho starší sestrou. Dalších 6 let jej trénuje "Marin", jako žena "Saint" musí skrývat svoji tvář pod maskou. Ta ho mimo jiné zasvětí do tajů podstaty nadlidské síly "Saint" bojovníků známé jako tzv. "kosmo". "Kosmo" je termín pro "malý vesmír" kvantových částic (atomů, etc.) v každé bytosti.

Příběh anime začíná finálním zápasem o zbroj a titul "Saint", o který se Seiya uchází. Seiya úspěšně získá bronzovou zbroj reprezentující souhvězdí "Pegas". Každý "Saint" je reprezentován svojí hvězdnou konstelací a jsou tři typy "Saint" v závislosti na schopnostech (vzestupně) - bronzoví, stříbrní a zlatí. "Saint" vyšší kategorie jsou silnější a mají k dispozici lepší zbroj.
Seiya se i přes úklady ze strany bojovnice Šainy, učitelky poraženého protikandidáta na "Saint" bojovníka, vrátí do Japonska. Zde ho však čeká turnaj mezi ostatními chlapci, kterým se podařilo získat zbroj a titul "Saint" zorganizovaný ze strany vnučky Saori, teď již zesnulého pana Kido.
Vítěz tohoto turnaje získá zlatou zbroj střelce, již měl starý Kido ve svém držení.
Ale teprve od zásadních zvratů, které nastanou v průběhu turnaje, celý příběh dostává spád a hlavní postavy jsou uvrženy do bitvy o holý život a osud celého lidstva - epické bitvy dobra se zlem ve zcela originálním pojetí, neobvykle věrně vystihující obě strany této bitvy.

Turnaj je totiž přerušen krádeží zlaté zbroje jedním z doposud očekávaných účastníků. Je jím "Saint" konstelace fénixe Ikki. Ten byl před šesti lety poslán trénovat do žhavého pekla sopečných ostrovů "Death Queen" odkud se nikdo ještě nevrátil. Jemu se postaví čtveřice "Saint" bojovníků - Pegas Seiya, Cygnus Hyoga ze Sibiře, Dragon Shiryuu z Čínských hor, Andromeda Shun mladší bratr Ikkiho.

Ustřední postavy příběhu "Saint" bojovníci v plné zbroji - z leva Ikki, Shun, Shiryuu, Seiya (v předu), Hyoga
Ukáže se že Ikki nejednal z vlastní iniciativy a v pozadí stojí samotné centrum "Saint" bojovníků "Svatyně" v Řeckých Athénách. Hlavní vůdčí světskou a duchovní autoritou svatyně a všech "Saint" bojovníků je tzv. "Papež"***,který se rozhodl že on je schopný řídit a chránit svět sám bez pomoci bohyně Athény. V cestě k ovládnutí světa mu však stojí reinkarnace bohyně athény, která se rodí na svět jednou za 200 let. Athénou není nikdo jiný než slečna Kido Saori, která ve skutečnosti není pokrevní vnučkou pana Kido.

城戸沙織 (Kido Saori) jako Athéna
Je to právě Athéna, která je rozhodujícím faktorem v bitvách, kde musí její bojovníci čelit drtivé převaze nepřítele. Vždy je duchem provází a dodává jim síly k vítězství. Kido Saori - Athéna je velmi zajímavou postavou, protože patrně aniž by to byl záměr nebo si to autor uvědomil má silný křesťanský rozměr****. Autoritativní a přesto laskavá, milující neváhá vystavit svůj život všanc tváří v tvář zlu.

Na závěr krátká citace jednoho z mých oblíbených dialogů:
デスマスク「正義と悪程度時の流れによって道理でも変わってしまう物なのだ。それは過去の歴史証明しているでしょう。たとえ悪だろうが、最後に勝った者こそだ正義になる。言い方を帰れべ正義も負ければ悪党なにゆる事もあるのです。」
老師「バカ者め真の正義はどんなに時が流れてようと不変のものじゃ」

Překlad:
Deathmask: "Dobro a zlo je věc která se mění jak plyne čas. Dávná historie je toho důkazem. Pokud zlo zvítězí pak se stává dobrem. Naopak řečeno, dobro které je poraženo je obráceno na zlo."
Mistr Dóko: "Hlupáku (blázne), skutečné dobro/spravedlnost, bez ohledu na to kolik času uplyne, je neměnné."

(konec Spoileru)

Ani tento poměrně dlouhý článek nemůže vystihnout velikost a obsáhlost děje tohoto fenomenálního anime. I přestože se tento seriál nevyhne některým klišé svého žánru je ukázkou toho jak má vypadat příběh nejvyšší jakosti. Ideál rytířství odvaha, čest, víra, naděje a láska(agapé) jsou brilantně skloubené dohromady a Saint Seiya se tak může hrdě zařadit mezi legendy.

* OVA - nebo také OAV - Original Video Animation - speciální série (díly) natočené speciálně pro distribuci na DVD (příp. BluRay)
** jednou z krás a výhod japonštiny, je že umožňuje porušit pravidla čtení složenin a přiřadit libovolné čtení pro složeninu známých znaků a reprezentovat tak ideu (význam) libovolného (vymyšleného) slova respektive přiřadit význam čtení pomocí kandži znaků. Zjednodušeně řečeno slovo píšeme stejně - význam se nemění - čte se ale jinak než je obvyklé.
*** 教皇 (kyókó) - přeloženo jako papež, ale domnívám se že značně zavádějící, protože nejde o narážku nebo útok na hlavu římsko-katolické církve. Jde spíše o přesné vyjádření funkce jakou má tato osoba v tzv. "svatyni" - nebeský učitel, přesněji ten co vykládá vůli boha/bohů v tomto případě Athény
**** křesťanství - je základním kamenem západní civilizace tak jak ji známe, nemusí se to někomu líbit, ale je to fakt.

Žádné komentáře: