2010/06/21

Re: Proč (ne)přejít na linux

K napsání tohoto srovnání Linux vs. Windows mě inspiroval článek v blogu na idnesu zde.

Už od pradávna se vede spor zda je Linux lepší než Windows či naopak. Existuje jasná odpověď na tuto otázku? Tato otázka je příliš vázaná na skutečné požadavky každého uživatele, a proto je lépe se ptát: Je linux pro mě lepší než Windows? A který?

Pokud mám mluvit za sebe moje nároky na OS jsou značně větší než nároky většiny běžných uživatelů - laiků.

Proč vůbec uvažovat o jiném systému, než používám?
Mohl by být pro mé potřeby lepší. Nejlépe je přímo vyzkoušet. Zde je potřeba realisticky vyhodnotit, zda se vyplatí se s tím ...

Co mají oba systémy společného?
Tak předně je celá řada verzí těchto systémů a nejmarkantnější je to právě u linuxu, kde je nespočet distribucí. Srovnávat XPéčka - dnes již zastaralý a pro moderní sestavy zcela nevhodný systém - s nejnovějšími distribucemi Linuxu je zavádějící.
Kromě svého účelu tj. funkci OS nic. Windows a Linux je prostě více méně rozdílná implementace operačního systému tj. funkcionalit operačního systému (nezabředávám do detailů. najděte si v odborné literatuře co je OS). Filozofie správy programů, atd. je rozdílná, a Linux není Windows, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Příklad ze života: Ubuntu z pohledu desktopu je podobné win XP, ale jiné distribuce Linuxu mají úplně vlastní poměrně neotřelé GUI (např: Elive).

Stabilní Systémy?
Stabilita systému je velice široký pojem. Začíná u hardwaru (HW) a pokračuje přes OS a ovladače zařízení (většinou dodávaných výrobcem). Do nestability systému také laici mylně často zahrnují aplikace a konfiguraci HW a SW.

Příklad ze života: Pokud máte u pamětí špatně nastavené časování v BIOSu - systém se opakovaně hroutí (může to být i poměrně dlouhý interval) z důvodu výpadků paměti (respektive stránkování) - ve win to znamená BSOD*.

Rychlost Systému?
Opět rychlost systému a výsledný dojem také závisí na konfiguraci jak SW (OS) tak HW. I z toho nejrychlejšího počítače lze udělat 486, pokud nebudete udržovat svůj systém čistý. Aktivní procesy - zejména služby, nepotřebné a závadné aplikace, nedostatek místa na disku pro systém jsou nejčastějšími zabijáky výkonu. Tyto problémy se týkají obou platforem.

Příklad ze života: Pokud se vám HW přehřívá (CPU,GPU,RAM) pak také radikálně klesá výkon (a životnost) počítače.

Čím se oba systémy liší?
Vším (zevrubně řečeno). Především filozofií, která se radikálně projevuje v praxi při používání těchto systémů - pokud jste administrátor respektive sám sobě administrátor systému.

Největší mýty - Linux

Programuje se na něm lépe respektive je lepší na programování než Windows.
To je samozřejmě nesmysl, přestože Windows jsou laxnější například v inicializaci proměnných a v Linuxu musíte více řešit instalaci a konfiguraci práv pro vývojové nástroje. Programovat lze na obou platformách.

Moderní distribuce jsou stejně uživatelsky přívětivé jako Windows.
Tento mýtus razí přímo distributoři linuxu, ale není to tak docela pravda.
Pro BFU, kterému stačí browser, office, audio a video to samozřejmě platí. Pominu-li mp3 kodek, který se musí doinstalovávat ručně, pak pro uživatele s takto malými nároky to platí. Pokud do vašich nároků spadá např. multi-jazykovost, pak Linux je hodně nepřívětivý. (viz. článek o instalaci japonštiny)

Má výrazně nižší hardwarové nároky, běží i na 486.
Ano, ale jak která distribuce a hlavně konfigurace. Problém leží také v archaickém konceptu X-Windows respektive X-serveru (o tom ještě později). Grafické rozhraní (Gnome,KDE) je na Linuxu vždy pomalejší než grafické rozhraní Windows. Mýtus, výhody nižší HW nároků, je způsoben také představou, že systém s nižšími nároky musí běžet rychleji (na výkonnějším zařízení). Pěkným příkladem je Windows 7, který má větší nároky než XP, a přesto je prakticky viditelně rychlejší než XP či linux desktop s grafickým rozhraním.

Největší mýty - Windows

Jednou za čas se musí přeinstalovat.
Tímto mýtem jsou obtěžkáni uživatelé, kteří jsou schopni svůj systém zanést nepořádkem a pravidelný úklid jim nic neříká.

Je lepší zůstat u Windows XP
Windows XP byly svého času dobrý systém, ale ten čas již dávno minul. Uplynulo mnoho let a technologie hardwaru je mnohém dál než Windows XP dokáže zvládnout. Pokud si pořizujete alespoň průměrnou sestavu je vhodnější instalovat OS novější než Windows XP.

Příklad ze života: Windows XP mají špatnou podporu více jádrových procesorů, maximum mapovatelné paměti RAM je cca 3,64 GB. Slabá podpora bezdrátových zařízení (Bluetooth) či většího množství periférii (zejména audio výstupů).

Co je špatného na Linuxu.
Brace for impact (připravte se na náraz), protože zde budu zlý na Linux. GNU Linux má ve svém geek-style názvu, že se nejedná o Unix. Bohužel mnohé z jeho filosofie vzešlo právě z Unixu a prokletí Unixu na něm lpí stále. Nešvary a archaičnost tohoto systému dobře a vtipně vystihuje kniha The UNIX-HATERS Handbook, kterou napsala parta UNIX profesionálů.

quote: "The original Unix solved a problem and solved it well, as did the Roman numeral system, the mercury treatment for syphilis, and carbon paper. And like those technologies, Unix, too, rightfully belongs to history. It was developed for a machine with little memory, tiny disks, no graphics, no networking, and no power."

Mezi nectnosti Linuxu a Unixu patří zejména archaická konzole (nic proti existenci a používání command line  v OS), X-Windows server (archaická a pomalá architektura), File System (Všechno je soubor?!).

Co je špatného na Windows.
Milovníci Linuxu tady můžete zahojit těžká zranění z předchozí statě o vadách Linuxu. Windows je jedna distribuce (basic, home, premium, atd. jsou více či méně osekané verze) a to ta od Microsoftu. Je to právě Microsoft, kdo kazí Windows, pokud se snaží protlačovat svoje utopistické koncepce (např.: počítačové domácnosti - od televize přes ledničku až po odpadkový koš).

Ovladače - ať si Microsoft říká co si říká, minimálně první půl rok po vydání nové verze Windows nebyli ovladače pro většinu HW. Navíc špatné ovladače dokážou hravě shodit celý systém (moje zkušenost s jednou verzí nvidia ovladačů).

Síť a firewall - síť nabíhá pomalu po připojení. Propojit nové win 7 s XP je docela alchymie.
Nápověda - ve Windows 7 je nová nápověda. Samozřejmě je na nic a pokrývá jen ty nejtriviálnější problémy (Je zařízení zapnuté? apod.)
Řešení problémů(?) - Nainstalujte si update, který jste si nainstalovali již včera. Nainstalujte si ovladač od jiného zařízení, třeba to bude fungovat. Bylo vám toto řešení užitečné? (Ano/Ne)

A co Mac OSX?

Tento operační systém je vyvíjen a distribuován pro počítače firmy Apple. Pokud chcete platit za stejný hardware, doplněný o logo nahlodaného jablka, několika násobek běžné ceny, je to váš problém**.

Linux vs. Windows z mé osobní perspektivy
Zkoušel jsem různé distribuce Linuxu, ale nikdy mě neuchvátili na tolik, abych k nim přešel jako k hlavnímu systému. Linux mě nutil řešit problémy a instalovat stovky dalších balíčků, což znamenalo velké množství práce, kterou jsem si mohl ušetřit u Windows.
Linux je z mého pohledu prostě pomalý a vždy jsem nakonec skončil u ovládání z příkazové řádky, protože je pod Linuxem prostě rychlejší a spolehlivější.
Jedinou zajímavější distribucí pro praktické využití byl pro mě Vine linux (Japonská distribuce) s rozšířenou podporou pro japonštinu.
Na Linuxu mě vadí způsob instalace aplikací takzvané balíčky. Ve Windows se každý program zeptá při instalaci kam se má nainstalovat. V Linuxu se program prostě někam nainstaluje, v nejlepším případě pouze do jednoho adresáře.
Z mého pohledu, ovládání GUI (KDE a Gnome) ustalo na úrovni Windows XP.
Vzhledem k tomu, že většina PC her je postavená na Microsoft DirectX knihovnách, je Linux pro hraní většiny zajímavých herních titulů nepoužitelný.

Pokud by se mě někdo zeptal jaký operační systém si má nainstalovat na svůj nový počítač (výkonný - alespoň troj-jádro, 8GB DDR3 RAM, grafická karta vyšší střední třídy), pak bych mu doporučil Windows 7 Ultimate (64bit).

Linux bych naopak doporučil těm, kteří počítač využívají k jednoduchým činnostem (office, internet, audio a video) a nemohou či nechtějí mít další náklady spojené s počítačem.

Jedno je jisté, spor o to, zda je lepší Linux či Windows, nekončí a hned tak neskončí. Pro mě je tato otázka prozatím vyřešena. Záleží na zvážení všech faktorů pro a proti, jak se kdo nakonec rozhodne.

* BSOD - Blue Screen Of Death - je nechvalně známá modrá obrazovka s chybovým hlášením při zhroucení systému Windows.
** Ano, nemám rád výrobky Apple - jsou omezené (záměrně) technologicky a funkčně, nekompatibilní, předražené. Jako technicky založeného člověka mě tento přístup výrobce vadí.

Žádné komentáře: