2010/03/13

Open transport tycoon deluxe

Jako "pařan" jsem hrál za svůj život celou řadu her, ale k jen velmi omezenému množství her se člověk neustále vrací i po letech a mnohem menšímu množství her nemá člověk takřka co vytknout. Open transport tycoon deluxe je jednou z těchto her.
OpenTTD je opensource nadstavbou/klonem postaveném na původní hře Transport Tycoon Deluxe. Pro ty z Vás, kteří ještě neslyšeli o této staré legendární hře stručné vysvětlení hry. Jedná se o hru, kde vlastníte dopravní společnost. Můžete využívat a stavět lodní, leteckou, silniční a vlakovou dopravu (moje nejoblíbenější). Z isometrického pohledu budujete tratě, silnice, letiště a můžete se kochat jak se mezi městy, nejrůznějšími továrnami prohánějí vaše dopravní prostředky (pěkně rastrované), přepravují zboží nebo cestující a hlavně vydělávají peníze pro další budování.
OpenTTD přináší obrovské množství vylepšení. Zejména díky tomu, že je vytvářen zarytými příznivci této hry, posouvají hratelnost této hry téměř k dokonalosti. Jediné co potřebujete je původní hra*. Navíc OpenTTD běží pod nejnovějšími platformami včetně Windows 7 64-bit (64-bit binárka). Hra má plnou podporu Unicode a je přeložena do mnoha jazyků včetně češtiny (a japonštiny) a včetně lokalizace herních elementů - měna a jména měst. Krásně běží i na vysoké rozlišení 1920x1200.

Neméně zajímavá vylepšení jsou možnost hrát až na čtyři-krát větší mapě a věřte mi je to neuvěřitelně obrovská mapa a bohatě stačí dva-krát větší mapa než původní. Potom některá omezení a limity jsou nastavitelné a před nastavené na mnohem větší hodnoty. Limit na počet vlaků či jiných dopravních prostředků. V původním max. 80 vlaků a dost - velmi snadno jsem narazil na tento strop. V OpenTTD je max. 500 vozidel a lze nastavit i vyšší. Nádraží původně 4x5 (nastupištěxdélka v políčkách) zvětšena na 7x7, ale lze spojovat stanice do mnohem větších. Více druhů letišť - takové mezi-kontinentální letiště je obrovské, ale díky čtyřem runway-ím zvládne mnohem více letadel než původní koncept velkého letiště. Průjezdné zastávky autobusů a nákladních vozidel jsou také vítaným zpestřením. Vozidla lze snadno klonovat, nebo odstraňovat celé vlakové soupravy, případně přeměnit tip kolejí - rozděluje realističtěji na trať elektrifikovanou a neelektrifikovanou. Stavba tratí, silnic podél svahů a mostů vyšších než jedno políčko je také jedna z podstatných možností, kterou původní hra postrádala. Navíc nově přibyl i multiplayer včetně kooperativního. Přestože hra má stejnou nostalgickou, ale povedenou rastrovou grafiku, výčet vylepšení je obsáhlý.
Kouzlo hry spočívá v ekonomice, kdy sledujete jak města, kam vozíte konečné produkty řetězce továren, rostou a rozvíjejí se a jak jednotlivé doly, farmy, továrny mění velikost produkce v závislosti na tom kolik materiálu, surovin a výsledných produktů odvozíte do továren a do měst. Hra se jen tak neomrzí, protože továrny přibývají nebo ubývají, města rostou a mění se, vozidla stárnou a musí se vyměnit nejlépe za novější, přestože jsou dražší a jejich provoz je nákladný.
Pokud hrajete standardní scénář (prostředí), tak začínáte s parními lokomotivami v roce 1950 (max. 112-156km/h), pokračujete přes dieselové (160-204km/h), elektrické (166-264km/h), rok 2000 - monorail (305-350km/h) až po maglev v roce 2020. První a nejpomalejší maglev lokomotiva začíná na pouhých 405 km/h  a nejrychlejší na 643 km/h - chudák pendolino :-)
OpenTTD je chytlavá a zábavná hra, která původní tycoon deluxe výrazně obohatila v důležitých aspektech hratelnosti a pokud vás omrzí stavět nové spoje můžete se kochat pohledem na jednotlivá vozidla, vlaky, letadla a lodě. Škoda jen že peníze, které vydělá vaše společnost nejsou skutečné. 160 miliard Kč se vždycky hodí :-).

domovská stránka openTTD

* nově existuje alternativní set grafiky pro chod bez původní hry, zatím pouze jako alpha verze

Žádné komentáře: