2010/12/20

北斗の拳(Hokuto no Ken)

V post-apokalyptickém světě budoucnosti se odehrává příběh tohoto anime z roku 1984. Přestože civilizace tak jak ji známe byla zničena válkou, lidstvo jako takové přežilo. Velká města se proměnila v trosky a zelené pláně v poušť. Nejcennějšími komoditami se staly potraviny, benzín a voda. Svět se stal nebezpečným a krutým místem ovládaným právem silnějšího. Nájezdy ozbrojených gangů - vraždy, plenění, znásilňování a obchod s otroky.
Přestože tento popis může někomu připomínat dnes už staré americké filmy, jako třeba Mad Max, počkejte příběh teprve začíná.

Hlavním hrdinou je muž jménem Kenširó. Není to však ledajaký přeživší armagedonu. Kenširó je jediným mistrem nejmocnějšího 2000 let starého bojového umění Hokutošinken (北斗神拳 - Česky: "božská pěst (souhvězdí) velkého vozu"). Hlavním tajemstvím této legendární techniky je dokonalá znalost a ovládnutí lidského těla. Zejména pak tlakových bodů na lidském těle. Díky těmto znalostem a tvrdému tréninku dokáže mistr tohoto umění svoje nepřátele paralyzovat či dokonce zničit jednotlivé orgány a to tak že dokonce explodují (okamžitě nebo později).

「お前はもう死んでいる」"Omae wa mó šindeiru" Česky: "Už jsi dávno mrtvý."

I v tomto krutém světě platí jedno české přísloví: "Každá svině má svého řezníka." Tím řezníkem není nikdo jiný než Kenširó. A tak se začíná legenda o zachránci na konci století.

悪党ども! 死への秒よみやってみるかい "Akutó-domo! Ši e no bjojomi jatte miru kai" Česky: Zloduši! Co takhle začít odpočítávat vlastní smrt?!
Kenširo odchází z místa, kde právě zmasakroval dva gangy ovládající blízké město.
V první části seriálu Kenširo hledá svoji lásku Julii, kterou unesl druhý žák jeho mistra Šin, ovládající techniku Nantoseiken (南斗聖拳 - Česky: "Posvátná pěst (souhvězdí) malého vozu"). Než však dojde na finální souboj musí se probít hordami ozbrojených tlup. Na rozdíl od jiných kladných hrdinů, Kenširó nemá ve svém slovníku slitovaní pro zloduchy živící se na utrpení druhých. Sedm jizev na jeho hrudi ve tvaru velkého vozu, pozůstatek z osudného únosu Julie, se rychle stávají obchodní značkou a přezdívkou "nanacu no kizu no otoko" (七つの傷の男 - Česky: muž se sedmi jizvami)

「北斗神拳は無敵だ」"Hokutošinken wa muteki da" Česky: "Hoktošinken je neporazitelné."
Kenširo vs tank - jedna z nejlepších scén celé série
Přestože kmitající pěsti spolu s bojovým pokřikem hlavního hrdiny občas působí komicky nebo právě proto spolu s velkolepými souboji je Hokuto no Ken skvělý akční seriál (pro dospělé) s dobrým příběhem. Tento seriál se může směle zařadit mezi ostatní legendární anime - jako vždy dodávám pro anime na této úrovni je standardem skvělý hudební doprovod.

Žádné komentáře: