2011/11/17

プリンセスチュチュ(Princess Tutu)

昔々一人の男は死にました。男の仕事はお話を作って語るでしたが、死には逆らえません。男の最後のお話は美しく勇敢な王子が悪賢い大鴉対峙するでした。けれどももう永々に戦いの決着尽きません。「こんなのやだ」大鴉が叫びました。 「こんなのやだ」 勇敢な王子も叫びました 。大鴉はお話の中から逃げまし、王子もそれも追いかけました。そして王子は自分の心臓を取り出し、禁断の力を使って、大鴉を封じたのでした。その時「これはいい」死んだはず男はどこかから呟きました。

Transkripce:
Mukašimukaši hitori no otoko wa šinimašita. Otoko no šigoto wa ohanši o cukutte kataru dešita ga, ši ni wa sakaraemasen. Otoko no saigo no ohanaši wa ucukušiku yuukan na ouji ga warugašikoi Ougarasu taidži suru dešita. Keredomo mou eiei ni tatakai no keččaku cukimasen. "Konna no jada!", Ougarasu ga sakebimašita. "Konna no jada!", yuukan na ouji mo sakebimašita. Ougarasu wa ohanaši no naka kara nigemaši, ouji mo soremo oikakemšita. Sošite ouji wa džibun no šinzou o toridaši, kindan no čikara o cukutte, Ougarasu o fuudžita no dešita. Sono toki "Kore wa ii" šinda hazu otoko wa dokoka kara cubajakimašita.

Překlad (volně):
Kdysi dávno pradávno zemřel jeden muž. Ten muž se živil vyprávěním příběhů, které napsal, ale smrt si nedá poručit. Jeho poslední příběh byl o krásném a odvážném princi bojujícím proti vychytralému zlému Havranu. Ale jak tento boj dopadne se nikdy už nerozhodne. "Takhle ne!", vykřikl Havran. "Takhle ne!", také vykřikl princ. Havran utekl z příběhu a princ ho následoval. A poté princ použil zapovězené síly, vyjmul vlastní srdce a uvěznil Havrana. V tu chvíli muž, který musel být už mrtvý, odněkud tiše zamumlal: "To je dobré".

Těmito slovy se začíná příběh japonského anime* Princess Tutu (プリンセスチュチュ čti: Purinsesu Čuču) neboli "Princezna Čuču". Musím konstatovat, že jde o příběh v pravdě mistrovský. Žánrově se jedná o fantasy pohádku. Kromě silné inspirace z pohádek od evropských velikánů toho to žánru (např: Hans Christian Andersen) je do celého výpravného stylu zakomponován tanec - balet. Nejsem velký příznivec klasické hudby a zvláště balet je pro mě nuda s velkým N. Avšak tento pro anime atypický prvek je sladěn perfektně s příběhem. Pokud se vyznáte v klasické hudbě jistě poznáte hudbu z nejrůznějších baletních děl (např: Louskáček, Labutí Jezero, apod.)

あひる - Ahiru
Hlavní hrdinkou toho anime je Ahiru. Ahiru je jenom ahiru (あひる 鶩) - japonsky kachna. Přesto touží vrátit úsměv na tvář prince, kterého jako obvykle sleduje na jezeře tančit. Tu uslyší tajemný hlas a pak se před ní objeví podivný tajemný muž. V tu chvíli se dívka jménem Ahiru probudí a spadne z postele. Jakmile zazní zvon vyběhne ze studentských kolejí a honem do baletní školy, několikrát se zasní při myšlence na spolužáka jménem Mjuuto. "Je jako princ", myslí si Ahiru. Navíc Mjuuto umí krásně tančit oproti tomu Ahiru je na tanec levá a její tanec připomíná kachnu. Ve škole se Ahiru učí baletu spolu s dalšími dívkami pod dohledem učitele Kočky** (Neko-sensei). Neko-sensei je komická postava celé série.

プリンセスチュチュ - Princezna Čuču
V okamžiku, kdy Myuuto vpadne z okna svého pokoje v nejvyšším patře kolejí přímo před očima Ahiru, se rudý medailon Ahiru rozzáří a ona se promění v Princeznu Čuču. Poté co je Myuuto zachráněn se ji zeptá, "Kdo jsi?" Ahiru však zaváhá a nakonec se z jejích úst ozve místo slov jen kváknutí kachny. Ahiru v ten okamžik uprchne a po několika stech metrech se promění v kachnu.
Všechny tyto události zaujatě odněkud sleduje onen tajemný muž. Není to nikdo jiný než Drosselmeyer (ドロッセルマイヤー) autor příběhu "Princ a Havran". Celý příběh však teprve začíná.

DVD promo video na youtube s anglickými titulky zde a bez titulků zde.

Dál již nebudu raději rozvíjet děj, který není zdaleka tak jednoduchý jak se po shlédnutí několika prvních dílů může zdát. Princess Tutu je skvělá a zajímavá fantasy pohádka s vtipem, romantikou, neotřelým výpravným stylem a zajímavým dějem. Rozhodně doporučuji ke sledování je to nadprůměrné anime. Jako vždy připomínám, že se vyplatí sledovat anime v originálním japonském znění.
猫先生「このアニメを見ないと私と結婚してもらいます」
Neko-sensei: "Pokud nebudete sledovat toto anime, pak se s vámi ožením."
(Parafráze oblíbené hlášky učitele tance)
* anime - animovaný seriál
** neko - japonsky kočka, zde jsem si dovolil překlad jména. Při pohledu na obrázek je každému jasné proč. :D

Žádné komentáře: