2012/05/09

Opera 12 beta

Je to asi týden co se objevila nová beta verze Opery. Kterou si lze snadno vyzkoušet díky tzv. Opera Next. Mimochodem Opera Next je skvělá věc, objevila se asi před rokem. Je to snadná instalace paralelní testovací verze, která nerozbíjí stabilní instalaci, pro uživatele.

Opera 12 přináší další rozšíření podpory HTML 5. Dle mého názoru je to dobrá zpráva pro vývojáře, ale uživatele toto nemusí celkem zajímat. HTML 5 je ještě takové děcko, kterému potrvá nějaký čas než se naučí chodit jistým krokem a bez velkého úsilí.

Důležitou a dobrou změnou je novinka v podobě 64-bitové verze pro všechny operační systémy.

Zajímavou věcí je experimentalní podpora pro plnou HW akceleraci přes GPU a to jak OpenGL tak DirectX na Windows. Ano IE9, už to má dávno a odladěné. Ale za sebe říkám, že si nevybírám browser podle nějakého benchmarku, ale podle komfortu v ovládání a stabilitě a v tom je Opera nejlepší. Nedokážu si představit že bych měl více jak 60 tabů v IE, FireFoxu nebo Chromu a vyznal bych se v tom.

Pokud jedinou devizou IE 10 bude podpora více grafična na webu, pak je to chabý důvod pro používání takového prohlížeče. Zejména pokud bude jeho uživatelské rozhraní stejné tak mizerné z hlediska praktičnosti jako doposud.
IE10 HTML 5 test Opera 12 beta - na mém stroji s GTX580
Ale zpátky k Opeře 12. Můžeme se také těšit na vylepšené automatické dokončování a vyhledávání. -lightweight skiny. Hned jsem si nastavil z anime tématikou :-).

V Opeře 12 je Opera Unite, Widgety a Voice odsunuto do pluginů a odstraněno ze základní instalace. A tomu tleskám, protože ani jeden z nich nepoužívám.

Pokud chcete vědět zcela přesně co se změnilo je nejlepší se podívat přímo do changelogu.

Žádné komentáře: