2012/01/20

Megaupload uzavřen

Bohužel megaupload byl dnes uzavřen. Je to velká škoda, už jenom protože jeden z mých nejlepších zdrojů japonského anime v originálním znění nahrával na tento server. Nyní možná budou muset přejít na jiný server.

Různé organizace a sami někteří autoři se domnívají, že stahovaní jejich děl je pouze poškozuje. Za sebe musím říct: Jak jinak bych se dostal k anime v japonštině než právě díky obsahu těchto služeb. V životě bych si nekoupil ani jeden výtisk manga komiksu nebýt pravě nich. Koupil bych si já originální alba Hamasaki Ayumi a Exit Tunes, kdybych si je nejprve nestáhnul? Ne, rozhodně ne. Kdyby nebyli tyto služby a lidé šířící jejich díla, pak by se o jejich existenci nikdo na druhé straně planety nikdy nedověděl.

Je pravda, že současný způsob distribuce multimédií je v celosvětovém měřítku tristní. Není žádná celo světová služba, kde by si člověk mohl koupit film, seriál, hudbu ve vysoké kvalitě, libovolném formátu a znění a bez ochran v digitální podobě. Poptávka tu je a nabídku supluje sdílení, kde megaupload je stále pouze zlomek.

Na poli her je situace o dost lepší díky Steamu, ale i ten není dokonalý. Někteří větší výrobci prosazují svoje systémy, aby nemuseli platit podíl Steamu. Bohužel, díky právě této hamižnosti EA urvat vše vznikl Origin. Nemá však na Steam a jeho klient se chová jako malware.

Díky Steamu mám všechny počítačové hry legálně.

Představa, že se všichni najednou díky totálnímu vymýcení pirátství nahrnou do obchodů a do kin je zcela zcestná. Lidé, kteří dneska stahují, zítra budou zahnáni do kouta a nic si nekoupí. Spíše naopak o ni se o nových věcech ani nedozví. Těch pár jedinců, kteří si to budou moci dovolit nebudou schopni nikdy vybudovat takové komunity příznivců. Autoři nebudou slavní a jejich producenti nebudou bohatší.

Žádné komentáře: